Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bez Plecaka. Jak widać, nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka.
„Tak. Pomagam!”
- 14.03.2024
Nasi uczniowie włączyli się w kolejną edycję akcji „Tak. Pomagam!” zorganizowaną przez Caritas Polska.
8 marca w godzinach 14.00-17.00 wolontariusze, wraz z nauczycielami, prowadzili zbiórkę żywności dla osób ubogich, bezdomnych, seniorów czy zmagających się z niepełnosprawnościami.
Zebrana żywność zostanie zapakowana w paczki przez wolontariuszy i przekazana podopiecznym fundacji Caritas przed świętami Wielkiej Nocy.
Dzień Kobiet
- 14.03.2024
Z okazji Dnia Kobiet , w naszej szkole odbyły się dzisiaj różne gry i zabawy. Chłopcy z klasy VII oraz VIII wzięli udział w turnieju klasowym pt. „Co Ty Wiesz o Kobietach?”. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi części mowy, przysłowiami oraz powiedzeniami. W drugiej części turnieju uczniowie stawili czoła pytaniom z dziedziny makijażu oraz musieli dopasować nazwy do poszczególnych kosmetyków. Zwycięzcami turnieju zostali chłopcy z klasy VIII.
Oprócz quizów, uczniowie mogli zagrać dzisiaj w dwie gry terenowe - Nieziemskie kobiety (kl. IV-V) oraz Kobiety do zadań specjalnych (kl. VI-VIII). Zadaniem uczestników było zapoznanie się z tekstami o greckich boginiach oraz najsławniejszych Polkach, a następnie odszukać ukryte w szkole kartki z pytaniami oraz rozwiązać krzyżówkę. Zwycięzcami gry o nieziemskich kobietach została drużyna chłopców z klasy V. Dziewczęta z klasy VI zwyciężyły natomiast w grze o kobietach do zadań specjalnych.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wygranej, a drogim Paniom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta
Turniej tenisa stołowego.
- 14.03.2024
W dniu 7 marca 2024 r. przyjęliśmy zaproszenie Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, by wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. W rywalizacji ze szkołami z Wielgusa, Kazimierzy Wielkiej, Działoszyc oraz Kamieńczyc siedmiu naszych wspaniałych uczniów - Kacper Pudo, Karol Nowak, Jakub Krzan, Grzegorz Parysek, Kacper Zimny, Kacper Krzysztofik oraz Jakub Tańcula - podjęło trud rywalizacji. Uczeń VIII klasy, Karol Nowak, uplasował się na 8. miejscu. Przygotowanie do turnieju odbyło się pod kierunkiem Pani Ewy Gorgoń.
Brawa dla całej drużyny!
3
Topola Horseland
- 14.03.2024
4 marca grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do Topola Horseland . Celem wycieczki było podniesienie atrakcyjności lekcji wychowania fizycznego. Harry, Marlo, Bianko, Forez i Uto to piękne konie, dzięki którym postawiliśmy krok w przód w nauce jazdy konnej. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o koniach i ich zwyczajach. Czekało na nich mnóstwo atrakcji: warsztaty dotyczące wiedzy na temat korzyści z przebywania ze zwierzętami, pomoc w przygotowaniu wspaniałych czworonogów na padok, czyli wybieg, karmienie koni oraz oczywiście konna przejażdżka, podczas której wszyscy doskonale utrzymali się w siodle.
Dziękujemy za świetną lekcję wychowania fizycznego!
21
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 14.03.2024
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego. Święto to ma na celu: podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty – dbamy o tożsamość kulturową.
Z tej okazji, po powrocie z ferii zimowych, pisali okolicznościowe dyktando. Zmagali się z zawiłościami polskiej pisowni, poćwiczyli też łamańce językowe. Teraz meandry języka polskiego nie są im straszne.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 14.03.2024
Nasza Gmina włączyła się jak co roku w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wspólnie z uczniami skalbmierskich szkół stanęliśmy do Apelu Pamięci przed Pomnikiem Niepodległości.
W tym szczególnym dla mieszkańców naszej Gminy miejscu, poświęconym bohaterom walk o naszą niepodległość, oddaliśmy w dniu dzisiejszego święta państwowego cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Dzisiejszą uroczystość rozpoczął zastępca burmistrza Kamil Włosowicz, który przywitał wszystkich zebranych i dokonał wprowadzenia do dzisiejszej uroczystości. Następnie rys historyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” oraz obchodzonemu świętu przytoczył regionalista Hubert Przybyszewski. Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych odmówionej przez proboszcza skalbmierskiej parafii ks. Krzysztofa Balcera, złożone zostały przez delegacje wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Słowo podziękowania do uczestników dzisiejszej uroczystości skierował burmistrz Marek Juszczyk.
Skalbmierski samorząd reprezentował również przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech oraz sekretarz Agata Pietrzyk. O oprawę muzyczną zadbał Bolesław Sikorski z Orkiestry Dętej OSP Skalbmierz. W uroczystości wzięła udział licznie zgromadzona młodzież oraz dyrekcja i nauczyciele z: Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu na czele z dyrektorem Piotrem Binkowskim, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu na czele z dyrektorem Waldemarem Czajką oraz Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu na czele z dyrektor Agnieszką Prządą. Dzisiejszą uroczystość zaszczyciły swoją obecnością również dzieci z Przedszkola Integracyjnego im. Marii Montessori w Skalbmierzu.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.