Od 14 lutego 2025 r. rozpoczynamy rekrutację:
- do oddziału przedszkolnego (dzieci 5-letnie i 6-letnie)
- do klasy I
Wnioski o przyjęcie należy złożyć w sekretariacie szkoły.
Zapraszamy.
Od 14 lutego 2025 r. rozpoczynamy rekrutację:
Wnioski o przyjęcie należy złożyć w sekretariacie szkoły.
Zapraszamy.
Dziś żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdrój spotkali się z uczniami klasy 7 i 8 w naszej szkole. Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży, jak wygląda służba wojskowa. Było okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami wojska, którzy chętnie odpowiadali na pytania.
Uczniowie uzyskali informacje n/t służby wojskowej oraz ścieżce jaką musi przejść młody człowiek, aby zostać żołnierzem.
DZIĘKUJEMY ZA SPOTKANIE.
W nawiązaniu do słów Agnieszki Osieckiej uczniowie intensywnie się uczą się języka polskiego, a dziś w szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego połączony z 520 rocznicą urodzin patrona szkoły.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, a ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Społeczność naszej szkoły corocznie obchodzi to święto, gdyż jest okazją do pielęgnowania i promowania języka ojczystego, zachęcania do czytelnictwa oraz podkreślania przynależności narodowej, a także pogłębiania patriotyzmu.
Na lekcjach języka polskiego organizowane były różne inicjatywy, podczas których uczniowie mogli odkryć piękno mowy ojczystej, mimo zawiłości gramatycznych czy ortograficznych. Wszystkie te działania miały na celu właśnie uwrażliwianie na piękno języka polskiego.
A jak to zrobiliśmy? Przez zabawę językową z wykorzystaniem tekstów literackich okraszonych nutą poczucia humoru i przewrotności. Uczniowie klas 6, 7 czytali wybrane teksty, rozstrzygali zawiłości, z kolei ochotnicy z klas 5-8 zmagali się w konkurencjach: przysłowia, łamańce językowe, archaizmy i poprawność językowa. Najwięcej wrażeń uczestnikom dostarczyły potyczki z polszczyzną.
Pozostając w tematyce języka polskiego, pamiętając, „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, uczciliśmy również 520. rocznicę urodzin Mikołaja Reja, którego imię nasza szkoła otrzymała w 1965 r. Z tej okazji młodzież szkolna miała wcześniej cykl zajęć poświęconych jego twórczości.
Uczniowie klas 5-8, pod okiem p. P. Targowskiej, przygotowali czytanie tekstów M. Reja, wcale niełatwych, a przepełnionych archaizmami, nawiązaniami i przestrogami. Cytowali mądre rady pisarza o nauce, zachowaniu, życiu na wsi. Ponadto rozweselili zebranych figlikami o różnej tematyce. Nie zabrakło też biogramu „ojca literatury polskiej” przypomnianego przez uczniów w rozmowie z samym Mikołajem Rejem.
Z kolei widownia miała okazję sprawdzić swoją wiedzę o pisarzu w kilku konkursach. Mogła poćwiczyć poprawną wymowę czytając renesansowe teksty i utrwalić znaczenie archaizmów. Uczniowie poczęstowali przybyłych gości potrawami z „baru Reja”, czyli słodkościami, chlebem ze smalcem, ogórkami kiszonymi. Przypomnieli też przepis poety na buraczki ćwikłowe z chrzanem.
Na koniec spotkania przemówił sam patron szkoły, apelując o poszanowanie języka ojczystego, a uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Ucz się polskiego”, która zachęca do nauki naszego języka narodowego .
Pani Dyrektor serdecznie pogratulowała uczniom i gorąco zachęciła do systematycznej pracy. To był dzień pięknych wrażeń.
W dniu 19 lutego w naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. W szkoleniu brali udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły.
Celem edukacyjnym zajęć pierwszej pomocy przedmedycznej było zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy.
Podczas zajęć omawiano następujące tematy:
1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego.
2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
3. Oddech.
4. Pozycja boczna ustalona.
5. Oddechy ratownicze.
6. Uciskanie klatki piersiowej.
7. Łańcuch Przeżycia.
,,Chłód Arktycznego lata rozgrzewa serce niejednego polarnika"- to słowa Pana Damiana Czajki, podróżnika, polarnika , ornitologa Ziemi kazimierskiej. O swych przygodach mówi,, To nie tylko tropienie, podglądanie, ale także chęć dowiedzenia się czegoś więcej ".
Dziękujemy za tak fascynujące spotkanie!Przekazał nam Pan ogromną wiedzę na temat fauny i flory na Arktyce.
Ostatnie zajęcia muzyczne w naszym przedszkolu były prawdziwą ucztą dla uszu! Dzieci przyniosły swoje ulubione instrumenty muzyczne, zaprezentowały je z pasją, a my omówiliśmy różne techniki gry. Bardzo się cieszymy, że mogły się dzielić swoimi talentami!
Na zakończenie wszyscy razem stworzyliśmy niesamowity koncert, który na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci! Czekamy z niecierpliwością na kolejne muzyczne przygody!
Styl życia, dieta, ruch, sposoby radzenia sobie ze stresem, środowisko, jakość relacji jakie nawiązujemy z innymi ,w ponad połowie odpowiada za stan naszego organizmu. Uczniowie klasy IV przedstawili 10 zasad zdrowego stylu życia, by zyskać wyższą jakość swego samopoczucia. Ich stroje wolały: zjedz jabłko, truskawkę ,nie frytkę! Zabawy dodały radości i zrozumienia, że ruch to ZDROWIE. Uczniowie zasygnalizowali, że lekarzem, który zajmuje się zdrowiem jest dietetyk i każdy mający problemy np. z otyłością może skorzystać z jego porad. Lekcja była kolorowa i pouczająca. Brawa dla uczniów!
Uczniowie najstarszych klas naszej szkoły z ogromną uwagą i zainteresowaniem wysłuchali dziś prelekcji na temat II wojny światowej wygłoszonej specjalnie dla nich przez autorów książki „Skalbmierz walczący”: Kamila Włosowicza i Huberta Przybyszewskiego.
Powered by aSc EduPage