Dzień Dziecka
- 01.06.2024
20 ciekawostek o Dniu Dziecka
- Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę. Nazwa wzięła się od tego, że dzień ten obchodzono w niedzielę i obdarowywano dzieci kwiatami.
- W Szwecji dzieci nie dostają prezentów z okazji Dnia Dziecka. Tego dnia dyskutuje się po prostu o takich kwestiach jak szkolnictwo czy prawa dziecka.
- W wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka.
- Dzień Dziecka w Polsce był kiedyś świętowany 22 września. Dopiero po zakończeniu ll wojny światowej zmieniono datę na 1 czerwca. Zmiana ta dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.
- Pierwsze obchody Dnia dziecka w Polsce odbyły się w 1929. Wtedy w ramach obchodów rano dzieci i rodzice szli na mszę, a później do szkoły, gdzie odbywały się przedstawienia i żartobliwe lekcje, w których uczestniczyli również rodzice.
- Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony 20 listopada 1954 roku. Zdecydowało o tym Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia było między innymi upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
- W Dniu Dziecka od 1994 roku obraduje w naszym kraju Sejm Dzieci i Młodzieży. Uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi podejmowane są właśnie przez nich. Inne kraje, między innymi Wielka Brytania, Francja, Portugalia wzięły przykład z Polski.
- Dzień Dziecka w Paragwaju obchodzi się 16 sierpnia. Ta data jest jednak też wspomnieniem krwawej bitwę pod Acosta Nu w 1869 roku, podczas której zginęła połowa mieszkańców, w tym aż 3500 dzieci.
- Dzień Dziecka w Niemczech obchodzony jest aż dwa razy – 20 września (wtedy wypadał Dzień Dziecka w RFN) oraz 1 czerwca (obchody Dnia Dziecka w NRD). Choć oficjalną datą jest 20 września, to w praktyce obchodzony jest również w czerwcu.
- W Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. W UK obchodzi się go zawsze w drugą niedzielę maja, natomiast w USA jest to druga niedziela czerwca.
- W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się 5 maja, jednak ta data zarezerwowana jest do świętowania jedynie dla chłopców. Ojcowie wraz ze swoimi synami robią wtedy flagi w kształcie karpia, który jest symbolem siły i odwagi i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki świętują 3 marca.
- We Włoszech i Francji dzieci świętują swój dzień 6 stycznia. Otrzymują wtedy prezenty, które są upamiętnieniem darów, jakie Jezus otrzymał od Trzech Króli. Obchodzony jest tam wtedy „Dzień Rodziny”.
- W Turcji Dzień Dziecka celebruje się 23 kwietnia. Najmłodsi często są wtedy ubrani w narodowe stroje. Wszyscy jedzą, tańczą i puszczają latawce. Obchodzone jest tam wtedy również Święto Niepodległości.
- W Australii z kolei Dzień Dziecka obchodzi się w pierwszą sobotę lipca, a w Brazylii dopiero 12 października.
- W Indiach Dzień Dziecka obchodzi się 14 listopada, czyli w dniu urodzin Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił to święto. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo.
- W Chinach Dzień Dziecka jest wolny od szkoły, a w tym dniu osoby poniżej 14, roku życia dostają prezent od władz. Święto to obchodzi się 1 czerwca.
- W Hiszpanii z kolei świętuje się Dia del Nino, czyli Dzień Dziecka, który wypada 15 kwietnia. Wyjątkiem jest Madryt, gdzie tego dnia obchodzone jest święto patrona Madrytu. Tam Dzień Dziecka przypada na drugą niedzielę maja.
- Dzień Dziecka na wyspach Oceanii to tzw. Biała Niedziela. Celebruje się ją w ten sposób, że dzieci ubrane na biało wybierają się z rodzicami do kościoła.
- W Nowej Zelandii Dzień Dziecka celebruje się 20 listopada. Głównej ideą tego dnia jest to, aby świętować pokój i miłość.
- Istnieją też inne święta związane z dziećmi, np. Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca).
26 maja Dzień Matki
- 26.05.2024
Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata. Czy wiesz, że…
Bez względu na szerokość geograficzną, kulturę, religię, czy ustrój polityczny, Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie.
Chyba nikogo to nie dziwi. Przecież to właśnie „mama” jest przeważnie pierwszym słowem wypowiadanym przez dzieci. To mama tuli do snu, czyta pierwsze bajki, walczy z katarami i gorączkami, prowadzi za rękę do przedszkola, trzyma kciuki podczas matury i cały czas martwi się, czy to śniadanie przed pracą to na pewno zostało zjedzone. Bezwarunkowa miłość mamy i jej poświęcenie pozwalają dzieciom dzielnie stawiać kolejne życiowe kroki. I choć wiemy o tym każdego dnia, to w Dzień Matki możemy oficjalnie za wszystko podziękować.
Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, prezentami, kwiatami i czekoladkami. Młodsze dzieci wręczają mamom laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia, a starsze wpadają w odwiedziny z bukietem kwiatów i zabierają na uroczysty obiad. Wszystko po to, by pokazać mamom, że są niezastąpione. Tak jak wspomniałam święto mam obchodzone jest niemalże na całym świecie.
Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata:
- Dzień Matki ma początek w czasach starożytnych. Narodził się prawdopodobnie w Grecji i w Rzymie. W starożytności ogromnym kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały płodność.
- W Grecji było obchodzone wiosną święto Matki Natury. Składano wówczas dary bogini Rei, żonie Kronosa – matce wszechświata i wszystkich bóstw.
- W Rzymie obchodzone święta matki nazywano Hilariami (święto radości). Hilaria trwały od 15 do 18 maja. Podczas tych uroczystych dni czczono boginię Cybelę – matkę bogów.
- Początków święta mam można również dopatrzeć się w kulturze starożytnego Egiptu. Czczono tam boginię Izydę, która była matką Horusa, czyli króla. W starożytnym Egipcie matki były bardzo szanowane i poważane. Świadczą o tym liczne zachowane przekazy.
- Dzień Matki pierwszy raz obchodzono w Polsce w 1914 roku w Krakowie. Jako jedyni obchodzimy go 26 maja.
- Na świecie w różnych krajach święto to wypada innego dnia. I tak na przykład Meksykanie uczczą Dzień Matki 10 maja, Armeńczycy 7 kwietnia, a Indonezyjczycy 22 grudnia.
- W Meksyku jest to bardzo ważne święto, które celebruje się także w kościele. W domach z kolei dzieci podają swoim mamom śniadania i obdarowują je kwiatami.
- Wiele krajów europejskich świętuje w pierwszą niedzielę maja. Tak jest między innymi w Portugalii, Hiszpanii, na Litwie i na Węgrzech.
- Z kolei tradycję obchodzenia Dnia Matki we Francji wprowadził Napoleon. W 1950 roku oficjalnie ustanowiono, że święto mam przypada w ostatnią niedzielę maja.
- Anglia i Irlandia mają swoją „matczyną niedzielę” – Mothering Sunday. Jej początki sięgają XVII wieku. Ci, którzy przebywali wówczas na służbie we dworach gdzieś daleko od domu zwyczajowo tego dnia odwiedzali swoją parafię, aby pomodlić się do Matki Boskiej. Korzystając ze sposobności składali też wizyty swoim mamom.
- Natomiast w krajach dawnej Jugosławii obowiązuje w święto mam tak zwane „łóżkowe więzienie”. Oczywiście przebywa w nim mama. Dopóki nie da dzieciom słodyczy musi wypoczywać w łóżku, a one zastępują ją w codziennych obowiązkach. Zapewne wiele polskich mam chętnie przyjęłoby ten zwyczaj.
- W Australii i Kanadzie w dniu święta mam przypina się do ubrań goździki. Nie jest to bez znaczenia w jakim kolorze będzie kwiat. Białe goździki oznaczają, że matka tej osoby zmarła, a kolorowe, że żyje. Dla Kanadyjczyków Dzień Matki jest równie ważny jak Boże Narodzenie.
- W USA święto mam obchodzone jest podobnie jak u nas. Mamy dostają prezenty i życzenia. Pokazuje się im, że są ważne i niezastąpione. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo na domach i budynkach użyteczności publicznej pojawiają się flagi narodowe. To na cześć matek narodu.
- Dzień Matki w USA też ma swoją matkę – sprawczynię. To Anna Jarvis, dzięki której zaistniało to święto jako narodowe. Obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.
- Dzień Matki jest też bardzo ważny dla Włochów, którzy są wyjątkowo rodzinni. Z okazji tego święta piecze się ciasteczka w kształcie serca. Pomaga się też mamom we wszelkich domowych pracach. Niektórzy zapraszają mamy na uroczysty obiad do restauracji. Dzień Matki we Włoszech wypada w drugą niedzielę maja.
- Trochę bardziej egzotycznie wygląda to w Indiach. Obchodzi się tam święto Durga Puja na cześć Matki Bogów Durga i Wielkiej Matki Kali Ma. To bóstwa czczone w Indiach od zarania dziejów. Nie ma to jednak związku z tradycyjnym Dniem Matki. Hindusi jednak zaadoptowali to święto i celebrują je w drugą niedzielę maja od około 10 lat.
- Są państwa, w których Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. Jest tak w Słowenii, Rosji, na Białorusi, w Bułgarii, Macedonii, czy Armenii.
- Dzień Matki z czasem stawał się coraz popularniejszy na świecie. Na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych uroczystości dopiero w połowie XX wieku. Dziś święto to obchodzone jest powszechnie i choć daty jego są różne w różnych krajach idea przyświeca ta sama – miłość do mam.
TEKST POCHODZI ZE STRONY:
Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata. Czy wiesz, że... | Gandalf.com.pl Blog
Święto Konstytucji Trzeciego Maja
- 30.04.2024
Dziś w naszej szkole odbył się apel poświęcony 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie naszej szkoły przedstawili wyjątkowy montaż słowno-muzyczny, który przybliżył wszystkim zgromadzonym najważniejsze momenty rozgrywające się podczas Sejmu Wielkiego. Dzisiejszy apel pozwolił zgłębić historię powstania pierwszej konstytucji w Europie, będącej drugą taką ustawą na świecie, która zapoczątkowała formowanie się nowoczesnego państwa.
Uczniowie nie zapomnieli również o przypomnieniu wyzwań, z jakimi musieli się zmierzyć reformatorzy, dążąc do wprowadzenia zaplanowanych zmian. Postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stała się symbolem pamięci o polskiej historii i kultywowaniu narodowych tradycji dla wszystkich zgromadzonych na szkolnej sali gimnastycznej
5
Festiwal Zawodów 2024
- 26.04.2024
24 kwietnia uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w Festiwalu Zawodów w Krakowie. Wydarzenie to jest zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.
W ramach Festiwalu uczniowie obejrzeli prezentacje różnych zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. Prezentacje uzupełniają przedstawiane przez małopolskich przedsiębiorców możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Festiwal, na przestrzeni lat, stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu.
🌏 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi 🌍
- 23.04.2024
Dbajmy o planetę nie tylko od święta. Każdego roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi.
To czas kiedy skupiamy się na wydarzeniach związanych z ochroną środowiska i wyzwaniach, przed którymi stoi nasza planeta.
Pamiętajmy jednak, że dbanie o nasz wspólny dom powinno być czymś więcej niż tylko jednodniowym wydarzeniem - codziennością.
Z tej okazji „Świetliczaki” przygotowały tematyczne gazetki oraz sprzątały wokół szkoły.
Gratulujemy wspaniałej postawy i cieszymy się, że los naszej planety nie jest wam obojętny.
1
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
- 16.04.2024
Dzień dobry,
W ramach inicjatywy społeczno-edukacyjnej organizujemy pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online. Jest to bezpłatne wydarzenie, które pozwoli każdemu uczniowi przekonać się, co już umie, a co powinien jeszcze powtórzyć przed prawdziwym egzaminem.Staramy się, aby informacja o naszym próbnym egzaminie dotarła do wszystkich zainteresowanych (czy to bezpośrednio do uczniów, czy też poprzez ich rodziców lub nauczycieli).Dlatego będziemy bardzo wdzięczni za opublikowanie poniższej informacji na Państwa stronie internetowej i na profilach w mediach społecznościowych.
Grafiki do wykorzystania przy publikacji udostępniamy na dysku Google: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1dM_l0Q9LQyKXeqrdfB5LMosv-WjJd_qA Z góry serdecznie dziękujemy!
Za miesiąc uczniowie kończący podstawówkę przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki, które uzyskają, będą miały istotny wpływ na rekrutację do liceum bądź technikum.
Nikogo nie dziwi zatem, że w wielu polskich domach trwają intensywne przygotowania. Uczniowie wykorzystują ten ostatni miesiąc na powtórkę materiału z polskiego, matematyki i angielskiego. Czy są już odpowiednio przygotowani? A może przydałoby się jeszcze odświeżyć niektóre tematy? Na jaki wynik mogą obecnie liczyć? Odpowiedzi na te pytania może dostarczyć innowacyjny, pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online. Jego organizacji podjęła się platforma edukacyjna ZDAY we współpracy z Polskim Instytutem Edukacji.
Dlaczego powstał w takiej formie? - Zależało nam, żeby próbny egzamin był dostępny dla każdego ucznia. Forma online stwarza możliwość rozwiązania w domu albo w szkolnej bibliotece po lekcjach. Wystarczy telefon z dostępem do internetu, choć my zdecydowanie rekomendujemy rozwiązywanie egzaminu na komputerze, z uwagi na większą wygodę - mówi Karol Wilczyński, pomysłodawca akcji i współtwórca platformy ZDAY.
Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online organizowany jest w terminie 16-18 kwietnia 2024 r. Każdego dnia będzie publikowany arkusz z innego przedmiot, tak jak na prawdziwym egzaminie. - Na języku polskim będą pytania do tekstu źródłowego i wypracowanie do napisania, a na angielskim słuchanka. Wszystko formą i treścią zbliżone do prawdziwych egzaminów - dodają organizatorzy.
Aby wziąć udział w próbnym egzaminie, wystarczy się zapisać na stronie https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Tam również znajdują się dodatkowe informacje. Arkusze będą dostępne przez cały dzień, tak aby każdy uczeń mógł wziąć udział w tym wydarzeniu.
Próbny egzamin online od ZDAY stwarza okazję do zweryfikowania wiedzy bez stresu, w komfortowych, domowych warunkach, a jednak możliwie zbliżonych do realiów prawdziwego egzaminu - między innymi pod względem limitu czasu. Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza że udział jest bezpłatny. Rozwiązanie Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online na pewno przełoży się na wyższy rezultat w połowie maja.Raz jeszcze dziękujemy za publikację tej wiadomości!Zespół ZDAY
Pierwszy dzień wiosny
- 03.04.2024
W naszej szkole hucznie świętowaliśmy nadejście długo wyczekiwanej wiosny. Obchody rozpoczęliśmy od krótkiej inscenizacji „Ptasiego radia”, przedstawionej przez uczniów klasy V.
Następnie, zorganizowane zostały różne gry i zabawy. Oprócz międzyklasowego konkursu na najpiękniejsze przebranie wiosny, którego zwyciężczynią okazała się reprezentantka klasy VI - Anna Drukała, uczniowie rywalizowali ze sobą w jak najszybszym ustawieniu się według miesiąca urodzenia oraz rysowali swoje wymarzone zawody. Kolejną konkurencją był wiosenny escape room, w którym uczniowie musieli rozwiązać 12 zadań z różnych dziedzin, aby otrzymać hasło pozwalające im wygrać grę. Poniżej przedstawiamy zwycięzców:
miejsce: Emilia Dworak, Aneta Dworak, Karol Nowak, Jakub Krzan oraz Hubert Kania
miejsce: Wiktoria Malara, Kamila Szlęk oraz Martyna Gorgoń
miejsce: Jakub Tańcula, Kacper Krzysztofik, Wiktor Wywiał oraz Kacper Pudo
Wielkie brawa należą się również grupie uczniów z klasy II oraz III, którzy pomimo wysokiego stopnia trudności zadań pokonali swoich starszych kolegów i zajęli 4. miejsce. Jesteście wielcy!
Powitanie wiosny zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku.
„Tak. Pomagam!”
- 14.03.2024
Nasi uczniowie włączyli się w kolejną edycję akcji „Tak. Pomagam!” zorganizowaną przez Caritas Polska.
8 marca w godzinach 14.00-17.00 wolontariusze, wraz z nauczycielami, prowadzili zbiórkę żywności dla osób ubogich, bezdomnych, seniorów czy zmagających się z niepełnosprawnościami.
Zebrana żywność zostanie zapakowana w paczki przez wolontariuszy i przekazana podopiecznym fundacji Caritas przed świętami Wielkiej Nocy.
Dzień Kobiet
- 14.03.2024
Z okazji Dnia Kobiet , w naszej szkole odbyły się dzisiaj różne gry i zabawy. Chłopcy z klasy VII oraz VIII wzięli udział w turnieju klasowym pt. „Co Ty Wiesz o Kobietach?”. Uczestnicy zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi części mowy, przysłowiami oraz powiedzeniami. W drugiej części turnieju uczniowie stawili czoła pytaniom z dziedziny makijażu oraz musieli dopasować nazwy do poszczególnych kosmetyków. Zwycięzcami turnieju zostali chłopcy z klasy VIII.
Oprócz quizów, uczniowie mogli zagrać dzisiaj w dwie gry terenowe - Nieziemskie kobiety (kl. IV-V) oraz Kobiety do zadań specjalnych (kl. VI-VIII). Zadaniem uczestników było zapoznanie się z tekstami o greckich boginiach oraz najsławniejszych Polkach, a następnie odszukać ukryte w szkole kartki z pytaniami oraz rozwiązać krzyżówkę. Zwycięzcami gry o nieziemskich kobietach została drużyna chłopców z klasy V. Dziewczęta z klasy VI zwyciężyły natomiast w grze o kobietach do zadań specjalnych.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wygranej, a drogim Paniom składamy serdeczne życzenia z okazji ich święta
Turniej tenisa stołowego.
- 14.03.2024
W dniu 7 marca 2024 r. przyjęliśmy zaproszenie Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, by wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. W rywalizacji ze szkołami z Wielgusa, Kazimierzy Wielkiej, Działoszyc oraz Kamieńczyc siedmiu naszych wspaniałych uczniów - Kacper Pudo, Karol Nowak, Jakub Krzan, Grzegorz Parysek, Kacper Zimny, Kacper Krzysztofik oraz Jakub Tańcula - podjęło trud rywalizacji. Uczeń VIII klasy, Karol Nowak, uplasował się na 8. miejscu. Przygotowanie do turnieju odbyło się pod kierunkiem Pani Ewy Gorgoń.
Brawa dla całej drużyny!
3
Topola Horseland
- 14.03.2024
4 marca grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do Topola Horseland . Celem wycieczki było podniesienie atrakcyjności lekcji wychowania fizycznego. Harry, Marlo, Bianko, Forez i Uto to piękne konie, dzięki którym postawiliśmy krok w przód w nauce jazdy konnej. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o koniach i ich zwyczajach. Czekało na nich mnóstwo atrakcji: warsztaty dotyczące wiedzy na temat korzyści z przebywania ze zwierzętami, pomoc w przygotowaniu wspaniałych czworonogów na padok, czyli wybieg, karmienie koni oraz oczywiście konna przejażdżka, podczas której wszyscy doskonale utrzymali się w siodle.
Dziękujemy za świetną lekcję wychowania fizycznego!
21
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 14.03.2024
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego. Święto to ma na celu: podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące oraz przypomnienie, że chroniąc język ojczysty – dbamy o tożsamość kulturową.
Z tej okazji, po powrocie z ferii zimowych, pisali okolicznościowe dyktando. Zmagali się z zawiłościami polskiej pisowni, poćwiczyli też łamańce językowe. Teraz meandry języka polskiego nie są im straszne.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 14.03.2024
Nasza Gmina włączyła się jak co roku w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wspólnie z uczniami skalbmierskich szkół stanęliśmy do Apelu Pamięci przed Pomnikiem Niepodległości.
W tym szczególnym dla mieszkańców naszej Gminy miejscu, poświęconym bohaterom walk o naszą niepodległość, oddaliśmy w dniu dzisiejszego święta państwowego cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Dzisiejszą uroczystość rozpoczął zastępca burmistrza Kamil Włosowicz, który przywitał wszystkich zebranych i dokonał wprowadzenia do dzisiejszej uroczystości. Następnie rys historyczny poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” oraz obchodzonemu świętu przytoczył regionalista Hubert Przybyszewski. Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych odmówionej przez proboszcza skalbmierskiej parafii ks. Krzysztofa Balcera, złożone zostały przez delegacje wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Słowo podziękowania do uczestników dzisiejszej uroczystości skierował burmistrz Marek Juszczyk.
Skalbmierski samorząd reprezentował również przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech oraz sekretarz Agata Pietrzyk. O oprawę muzyczną zadbał Bolesław Sikorski z Orkiestry Dętej OSP Skalbmierz. W uroczystości wzięła udział licznie zgromadzona młodzież oraz dyrekcja i nauczyciele z: Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu na czele z dyrektorem Piotrem Binkowskim, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu na czele z dyrektorem Waldemarem Czajką oraz Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu na czele z dyrektor Agnieszką Prządą. Dzisiejszą uroczystość zaszczyciły swoją obecnością również dzieci z Przedszkola Integracyjnego im. Marii Montessori w Skalbmierzu.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.
28 stycznia obchodziliśmy 80. rocznicę mordu dwudziestu mężczyzn z Topoli i okolic
- 05.02.2024
Po zakończeniu części oficjalnej, uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja, gdzie nasi uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny odwołujący się do wydarzeń sprzed 80 lat. Program zrobił duże wrażenie na zebranych gościach. Uroczystość zakończyła wspólna dyskusja przy poczęstunku.
11
Konkurs „Bezpieczeństwo i Technika Samochodowa”
- 11.03.2023
Wielkie gratulacje dla naszych Uczniów: Michała Jajeśniaka i Grzegorza Kani za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Bezpieczeństwo i Technika Samochodowa” zorganizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.
w konkursie wzięli udział również: Jakub Krzan z klasy 7, Michał Rak, Filip Maj i Maciej Bartos - z klasy 8.
Jesteśmy dumni !!!