Ucz, ucz, ucz, ucz się polskiego na łatwe i na trudne dni…
W nawiązaniu do słów Agnieszki Osieckiej uczniowie intensywnie się uczą się języka polskiego, a dziś w szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego połączony z 520 rocznicą urodzin patrona szkoły.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, a ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Społeczność naszej szkoły corocznie obchodzi to święto, gdyż jest okazją do pielęgnowania i promowania języka ojczystego, zachęcania do czytelnictwa oraz podkreślania przynależności narodowej, a także pogłębiania patriotyzmu.
Na lekcjach języka polskiego organizowane były różne inicjatywy, podczas których uczniowie mogli odkryć piękno mowy ojczystej, mimo zawiłości gramatycznych czy ortograficznych. Wszystkie te działania miały na celu właśnie uwrażliwianie na piękno języka polskiego.
A jak to zrobiliśmy? Przez zabawę językową z wykorzystaniem tekstów literackich okraszonych nutą poczucia humoru i przewrotności. Uczniowie klas 6, 7 czytali wybrane teksty, rozstrzygali zawiłości, z kolei ochotnicy z klas 5-8 zmagali się w konkurencjach: przysłowia, łamańce językowe, archaizmy i poprawność językowa. Najwięcej wrażeń uczestnikom dostarczyły potyczki z polszczyzną.
Pozostając w tematyce języka polskiego, pamiętając, „iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, uczciliśmy również 520. rocznicę urodzin Mikołaja Reja, którego imię nasza szkoła otrzymała w 1965 r. Z tej okazji młodzież szkolna miała wcześniej cykl zajęć poświęconych jego twórczości.
Uczniowie klas 5-8, pod okiem p. P. Targowskiej, przygotowali czytanie tekstów M. Reja, wcale niełatwych, a przepełnionych archaizmami, nawiązaniami i przestrogami. Cytowali mądre rady pisarza o nauce, zachowaniu, życiu na wsi. Ponadto rozweselili zebranych figlikami o różnej tematyce. Nie zabrakło też biogramu „ojca literatury polskiej” przypomnianego przez uczniów w rozmowie z samym Mikołajem Rejem.
Z kolei widownia miała okazję sprawdzić swoją wiedzę o pisarzu w kilku konkursach. Mogła poćwiczyć poprawną wymowę czytając renesansowe teksty i utrwalić znaczenie archaizmów. Uczniowie poczęstowali przybyłych gości potrawami z „baru Reja”, czyli słodkościami, chlebem ze smalcem, ogórkami kiszonymi. Przypomnieli też przepis poety na buraczki ćwikłowe z chrzanem.
Na koniec spotkania przemówił sam patron szkoły, apelując o poszanowanie języka ojczystego, a uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Ucz się polskiego”, która zachęca do nauki naszego języka narodowego .
Pani Dyrektor serdecznie pogratulowała uczniom i gorąco zachęciła do systematycznej pracy. To był dzień pięknych wrażeń.